Förra årets uppskattade gatukonstprojekt Artscape gästade Vänersborg i år igen. Den här gången med tre nya väggmålningar, varav ett verk skapat av konstnären Super-G pryder vår fastighet på Norra Järnvägsgatan 2D. Utöver årets konstprojekt passade vi även på att beställa en väggmålning till vårt äldreboende på Nordkroksvägen 6 i Vargön.
Ett gott samarbete
”Vi valde det här motivet ihop”, berättar konstnären Super-G och förklarar att väggmålningen på innergården på äldreboendet i Vargön togs fram i samverkan med de boende. ”De sa att de ville ha djur och att det skulle vara en lugn och trygg bild. Först tog jag fram en bild på en katt och en hund som satt tillsammans. Sedan tog jag fram förslaget med räven och det gillade de väldigt mycket. Så då spann vi vidare på den idén. Vi lade till lite blommor och solnedgång så det skulle bli lite
mysigt liksom.”
Ett passande motiv
”Det är ju ett antal rävar som bor här så det passar ju väldigt bra”, säger Sven Nordengren, som är en av de boende på Nordkroksvägen och har varit med och tagit fram motivet till målningen. ”Man blir glad när man ser den.” Vi på Vänersborgsbostäder kan inte annat än hålla med Sven. Vi älskar hur räven och de övriga konstverken lyser upp Vänersborg och våra fastigheter!