Solen letade sig försiktigt genom trädgrenarna längs Kastanjevägen. I gångtunneln under Gropbrovägen vibrerade luften av rytmiska trummor, glada rop och toner från blåsinstrument. Det var sambatåget, ett glädjespridande följe av dansare, musiker, barn och föräldrar som tågade in mot gräsmattorna i Kastanjeparken och kickade igång världens allra första Torpakarneval. Vänersborgsbostäder var naturligtvis på plats.




Torpafestivalen, som gick av stapeln, söndagen den 18 maj i år, är ett initiativ med målet att inspirera ungdomar i Vänersborg till att upptäcka nya fritidsaktiviteter och engagemang.
”Vi ville samla så många olika aktörer som möjligt för att visa på bredden av vad man kan göra på sin fritid, oavsett om det handlar om musik, dans, skapande eller att bara hitta sin plats i något större”, berättar Zion Ivarsson som är kulturpedagog och projektledare för Torpafestivalen.
Vi ville samla så många olika aktörer som möjligt för att visa på bredden av vad man kan göra på sin fritid, oavsett om det handlar om musik, dans, skapande eller att bara hitta sin plats i något större.
Zion Ivarsson, projektledare för Torpafestivalen
Popcorn, pyssel och pannkakor
När sambatåget nådde festivalområdet började kön till sockervaddmaskinen växa snabbt. Här fanns popcorn, ansiktsmålning med glitter och fjärilar, samt pysselstationer där barn i alla åldrar kunde klippa, klistra och skapa. Foodtrucks och doften av grillad kyckling, falafel och somaliska pannkakor skapade en härlig festivalstämning. Vi passade på att smaka på färsk falafel och smarriga piroger. Men den rätt som stod ut allra mest var cambuulo. “Det är en mix av bönor som man toppar med en blandning av popcorn och friterade kaffebönor i olja. Och socker”, förklarar Leyli Arab som jobbar som fastighetsvärd för Vänersborgsbostäder.
En scen för kreativitet
På gräsmattan avlöste dansuppvisningar och musikframträdanden varandra. Rapartisten Mollgan drog stor publik och graffitiworkshopen lockade många att testa på att skapa i färg. “Det mest inspirerande med den här dagen är hur vi samverkar. Det handlar inte bara om en festival, utan om att bygga något tillsammans som stärker ungdomarnas möjligheter att upptäcka, delta och påverka”, säger Zion.
Tillsammans för unga i Vänersborg
Bakom festivalen står ett brett samarbete mellan Musik- och kulturskolan, fritidsgårdar, Vänersborgsbostäder, Timjan, Unga Örnar, Barnens Kastanj och socialförvaltningen. Med färg, rytm, mat och gemenskap blev Torpakarnevalen en levande påminnelse om kraften i samarbete och om hur framtidstro kan växa ur glädjen i att skapa tillsammans. Precis som Zion Ivarsson och övriga medarrangörer hoppas vi på DP att få återvända till ett färgsprakande Torpa nästa år igen.
Det mest inspirerande med den här dagen är hur vi samverkar. Det handlar inte bara om en festival, utan om att bygga något tillsammans som stärker ungdomarnas möjligheter att upptäcka, delta och påverka.
Zion Ivarsson, projektledare för Torpafestivalen
